wtorek, 19 marca 2013

Huta Bełchowska


Początki

Początki Huty Szkła w Bełchowie sięgają 1924 roku. Założycielem Huty Szkła "Nieborów" (jej ówczesna nazwa) był Rogala, Filipowicz i Okraszewski. Latem 1923 roku rozpoczęto budowę huty. Na obszarze 5 hektarów wystawiono halę produkcyjną, przylegającą do niej szmelcownię, dwudziestometrowy piec z sześcioma otworami oraz szlifiernię. Obok postawiono piętrowy budynek administracyjny. Wyrabiano: szkło apteczne, słoje i kolorowe butelki do piwa, wina i wódki oraz wielolitrowe balony do wina. Cała produkcja odbywała się ręcznie. Głównym surowcem był wówczas piasek, było go pod dostatkiem, ponieważ hutę wybudowano na skraju Pustyni Nieborowskiej. Trudności gospodarcze i płacowe doprowadziły do upadłości zakładu, ogłoszono bankructwo i zlicytowano.

W rękach inżyniera Skrzypińskiego
Hutę kupił inż. Skrzypiński. W czerwcu 1927 roku uruchomił produkcję, którą stanowiło przede wszystkim szkło butelkowe i słoje wytwarzane ręcznie. W 1934 roku Skrzypiński zlikwidował zakład. Całe wyposażenie wywiózł do Turcji, gdzie zamierzał otworzyć nową hutę, lecz nie uzyskał pozwolenia i wrócił do Bełchowa. W 1935 roku otrzymał pożyczkę z Banku Polskiego na ponowny rozruch firmy. Produkcja ruszyła na nowo w październiku 1936 roku.

Okres II wojny światowej

Stan taki utrzymał się do 1939 roku. W czasie okupacji hitlerowskiej Skrzypiński przyjął jako wspólniczkę panią Braun z pochodzenia Niemkę, dzięki temu uzyskiwał niezbędne surowce oraz odbiorców. Produkcję udało się utrzymać do końca wojny. W 1945 roku powstał w zakładzie Komitet Fabryczny. Wytwarzano wtedy szkło monopolowe.

Po wojnie

W maju 1947 roku zakład upaństwowiono. Pierwszym dyrektorem został Michatkiewicz-Bekesz, a następnymi: Kulas, Panasiuk, Wiśniewski i Orski. Zakład zmienił nazwę: najpierw na Hutę Szkła w Bełchowie, potem na Hutę Szkła "Feniks" w Bełchowie. Intensywna rozbudowa zakładu przypadła na lata 1952-1977. Wybudowano wtedy także 4 bloki fabryczne oraz wiele domków jednorodzinnych. W latach 1968 – 1990 zakład był częścią Huty Szkła „Feniks” w Piotrkowie Trybunalskim.

Wciąż funkcjonująca huta szkła




Stan dzisiejszy








Źródła: Pan Mirosław Figaszewski, oraz wikipedia 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz