środa, 20 marca 2013

Kościół w Bełchowie


Parafia Bełchów 
Na początku swojego istnienia budynek kościelny był z drewna. Inicjatorem zmiany jego wyglądu został ksiądz Julian Turulski w II połowie XIX wieku. W tamtym okresie wszystkie kościoły na terenie ziem polskich powstawały w wyniku działań pruskich, jednakże parafia Bełchów odznaczyła się tym, iż mieszkańcy wypędzili budowlańców przed ukończeniem pracy. Sklepienie według planów miało przybrać formę łuku tak jak w innych kościołach, niestety bełchowianie nie potrafili tego dokonać, tak więc sklepienie do dziś biegnie po linii prostej.
     W pierwotnej wersji, budowa nie miała transeptu, więc kościół nie był na planie krzyża. Jednak po pewnym okresie czasu, kaplice boczne zostały wzniesione z inicjatywy księdza Daniela Michałowskiego. Historia tego zabytku przewidziała także ogromny pożar, który zajął niemalże cały Bełchów i część kościoła. 
     Podczas wojen napoleońskich w starej plebanii mieścił się szpital polowy.
     Przy budynku kościelnym znajduje się dziś nowa plebania, pobudowana za księdza Dyśkowskiego, pod której fundamentami niegdyś istniał cmentarz. Nawet teraz rzeka znajdująca się nieopodal wyrzuca na brzeg szczątki zmarłych.

Księża:
1790 – Roch Siekludzki ( na parafii 24 lata)
1814 – 53 – Michał Radkiewicz
                     Julian Turulski
… - 1903 – Daniel Michałowski
                      Wacław Studziński
… - 1923 – Wacław Zienkowski
               - Owczarek (tylko pół roku)
               - Władysław Żabczyński
               - Zenon Ziemiecki (przed i po wojnie. Miał bliźniaczą siostrę Marię, która do śmierci była panną. Pochodzili z Warszawy. Po śmierci brata zamieszkała u Papierników, mieszkańców Bełchowa, po czym zmarła w domu starców)
                - Stanisław Dyśkowski (Jedyny ksiądz, który posiadał całą gospodarkę. Pochodził z Sukiennic. Dostał złoty krzyż za PRL-u. Pobudował plebanię na starym cmentarzu bełchowskim.
(Brak dalszych informacji) 






Źródło: Rozmowa z Panem Figaszewskim, księgi kościelne 
Fot. Agnieszka Sobczak, Klaudia Wiesiołek 
  

1 komentarz:

  1. Zapraszamy na stronę Parafii pod wezwaniem św. Macieja Apostoła w Bełchowie.

    http://parafiabelchow.pl

    OdpowiedzUsuń